Dėl mažų algų mokytojai ir vėl ketina streikuoti. Masiškai nedirbti jie ketina nuo simbolinės dienos – spalio 5-osios, kai švenčiama Mokytojo diena. Planuojama, kad streikuos kas trečias mokytojas, tačiau greičiausiai jų bus mažiau, nes ne visos profesinės žada šlietis prie streiko. O Vilniaus licėjaus direktorius profesines sąjungas apkaltino kenkėjiška veikla prieš Lietuvą.
Mokytojai jaučiasi apgauti po pernykščio streiko – esą neištesėti visi duoti pažadai kelti algas. Organizatoriai viliasi, kad streikuos kas trečias mokytojas. Eugenijus Jesinas, švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas tikina, kad streikuos, kiek leis jėgos, o tam padės ir streikų fondas, bent iš dalies kompensuosiantis mokytojų nedarbo dienas. „Švietimo ir mokslo ministerija deklaruoja, kad yra 27 000 mokytojų. Mums – profsąjungoms, kurios visą laiką kartu, – priklauso per 10 000. Trisdešimt procentų ir daugiau yra“, – galimą streikuotojų skaičių prognozuoja E. Jesinas.
Tačiau streikuojančių mokytojų greičiausiai bus mažiau, nes ne visos profsąjungos ketina šlietis prie streiko. Kitos viliasi, kad valdžia neapgaus ir mokytojams bus mokama ne tik už pamokas, pasirengimą joms, mokinių darbų taisymą, bet ir kitą veiklą, už kurią dabar ne visada ir atlyginama. Streikuoti neskubančios profesinės sąjungos skaičiuoja, kad dėl to alga padidėtų penktadaliu. Dabar 6 iš 10 pedagogų uždirba nuo 400 iki 800 eurų su mokesčiais, 1000 eurų ir daugiau su mokesčiais uždirba mokytojas, kuris turi 24 pamokas, mokykloje pradirbęs keliolika metų ir turi aukštesnę kvalifikacinę kategoriją. Gaunančių 1000 ir daugiau „popieriuje“ – kas trečias. Švietimo ir mokslo ministrė žada, kad vadinamasis etatinis apmokėjimas bus nuo kitų metų rugsėjo 1-os dienos, prie pastovios algos numatomi priedai ir priemokos pedagogams, o jaunų mokytojų atlyginimas bus skaičiuojamas pagal didesnį koeficientą negu dabar.
„Žiūrint į tai, kad virš 50 procentų šiandien dirbančių mokytojų 50 metų ir vyresnio amžiaus mes turime imtis atsakingų žingsnių pritraukti jaunimą į mokyklas“, – deklaruoja ministrė Jurgita Petrauskienė.
Tuo tarpu Vilniaus licėjaus direktorius sako, kad streikuoti dabar yra ne laikas. „Kelti streiko klausimą, kol nesutvarkytas mokyklų tinklas yra neadekvatu arba kenkėjiška veikla prieš Lietuvos valstybę. Pirmiausia turi būti keliama, kad būtų sutvarkytas mokyklų tinklas, racionalizuotas darbo krūvis ir tuomet būtų galima kalbėti apie atlyginimą“, – sako vienai geriausių šalies mokyklų vadovaujantis Saulius Jurkevičius.
Plačiau – reportaže.