Kita | Archyvas

Prezidentės patarėjas: Seimas turi užtikrinti LRT skaidrumą, bet ne valdančiųjų tyrimu

2018-01-09 09:30
Lietuvos radijas ir televizija. | Edvard Blaževič

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą kompromituoja žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ir mažina pasitikėjimą institucija, sako prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė.

„Situacija neatrodo gera. [...] Kai kalbama apie instituciją, per kurios rankas eina per 5 mlrd. ES lėšų, administruojamų žemės ūkiui, kai keliamos abejonės dėl pačios institucijos skirtų ES lėšų įmonei, su kuria buvo susijęs ir pats ministras, tokio asmens skyrimas į vadovaujančias pareigas tiesiog kompromituoja patį ministrą ir tokiu būdu yra menkinamas ir įstaigos autoritetas, tiek apskritai mažinamas pasitikėjimas“, – antradienį „Žinių radijuje“ sakė prezidentės patarėjas.

Ministras B. Markauskas yra sakęs, kad E. Bėrontas sėkmingai įgyvendino jam ir agentūrai iškeltus tikslus, tačiau, jeigu NMA vadovui bus pareikšti įtarimai, jis turėtų atsistatydinti.

„Tikrai ne antraeilėje vietoje turi būti reputacijos dalykai. Mes norime nepriekaištingai dirbančių institucijų. [...] Bet koks šešėlis, kuris krenta ant esamo vadovo dėl galimai padarytų sprendimų, nesukuria to skaidrumo idealo ar orientyro, kuris turi būti laikomas etalonu. Šitie klausimai niekur nėra dingę ir, prezidentės manymu, neturėtų būti priimti tokie sprendimai“, – laidoje „Pozicija“ kalbėjo M. Lingė.

Paklaustas apie Seimo iniciatyvą sudaryti komisiją, kuri tirtų LRT veiklos finansinį skaidrumą, M. Lingė pabrėžė, kad visuomeninio transliuotojo skaidrumas turi būti užtikrinamas, tačiau į parlamentinį tyrimą prezidentė žiūri skeptiškai.

„LRT skaidrumas ir atsakomybė privalo būti užtikrinti, čia nekyla abejonių, tačiau Konstitucinis Teismas dar, rodos, 2006 metais [...] atkreipė dėmesį, kad kontrolės negali vykdyti asmenys, kurie turi tam tikrų interesų. Kad Seimo narių pareiga labiau užtikrinti, kad ta kontrolė veiktų, būtų sukurta nepriklausoma ir efektyvi, bet ne patiems imtis tiesiogiai kontroliuoti“, – sakė prezidentės patarėjas.

„Tokio statuso komisijos sudaromos tik iš Seimo narių, jie kviečiasi asmenis, ir tada matome, kad tas procesas tampa labiau politizuotas, tai rodo ankstesni tyrimai“, – teigė M. Lingė.

Visas pokalbis – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“:

ALFA.TV REKOMENDUOJA