Po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė minties įvesti naujas sankcijas Rusijai dėl šios šalies paramos karo nusikaltimais susitepusiam Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, kyla naujų klausimų, kokia yra jo strategija Maskvos atžvilgiu.
JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose (JT) Nikki R. Haley sekmadienį ryte duodama interviu televizijai paskelbė, kad administracija pritaikys sankcijas rusų verslo įmonėms, padedančioms Sirijai plėtoti cheminio ginklo programą.
Tačiau pirmadienį Baltieji rūmai netikėtai paneigė N. Haley žodžius. Atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders pareiškė, kad papildomos sankcijos Rusijai gali būti įvestos „artimoje ateityje“.
„Prezidentas aiškiai pasakė, kad jis kietai elgsis su Rusija, tačiau tuo pačiu metu jis vis dar norėtų su jais palaikyti gerus santykius“, – sakė ji žurnalistams prezidentiniame lėktuve, skrendančiame į Floridą.
„The Washington Post“ teigimu, Rusijos ambasada Vašingtone dar sekmadienį gavo D. Trumpo administracijos patikinimą, kad naujų sankcijų nebus, kad ir ką kalbėtų ambasadorė N. R. Haley.
„The New York Times“ pabrėžia, kad sprendimas neapibrėžtam laikui atidėti sankcijų įvedimą palieka pakibusį paties D. Trumpo grasinimą, kad Rusija „brangiai sumokės“ už pagalbą Sirijai kuriant cheminį ginklą.
D. Trumpo kartu su Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos lyderiais surengti kariniai smūgiai šeštadienio naktį apsiribojo trimis Sirijos režimo objektais, siejamais su cheminio ginklo programa. Daugelis analitikų abejoja, ar tai galima laikyti rimta bausme B. al Assadui, ką jau kalbėti apie Rusiją.
Staiga pasikeitusi D. Trumpo pozicija, amerikiečių leidinio teigimu, palieka neaiškioje padėtyje ir ambasadorę N. R. Haley. Šaltinių teigimu, prezidentą esą suerzino tai, kad ji paskubėjo paskelbti apie naujas sankcijas Rusijai.
Sprendimą neįvesti naujų sankcijų Rusijai JAV prezidentas priėmė, nepaisydamas savo nacionalinio saugumo patarėjų komandos nuomonės.
„Panašu, kad D. Trumpas galvoja, jog jeigu jis lyginėmis mėnesio dienomis priims tai, ką rekomenduoja jo patarėjai, o nelyginėmis jų rekomendacijas atmes, rezultatas bus strategija, – „The New York Times“ sakė JAV idėjų kalvės „Council on Foreign Relations“ analitikas ir Kolumbijos universiteto dėstytojas Stephen Sestanovichas, 10-ajame dešimtmetyje atstovavęs šaliai buvusiose sovietinėse respublikose. – Kitos vyriausybės dažniausiai nežino, ar dėl viso šito juoktis, ar verkti. Tačiau Rusijoje dominuoja juokas.“
„Tai atitinka jau įprastiniu tapusį modelį, kai prezidentas priešinasi savo paties administracijos bandymams užimti kietą poziciją Rusijos atžvilgiu“, – komentare „Slate“ rašo JAV užsienio politikos analitikas Joshua Keatingas.
JAV įstatymų leidėjai demokratai taip pat aršiai reagavo į naujausią D. Trumpo politikos posūkį.
„Rusija padeda ir bendrininkauja su masiniu žudiku, ir dėl to turėtų sulaukti pasekmių, – pareiškė senatorė Jeanne Shaheen. – Neturėtų būti jokio delsimo pritaikant naujas sankcijas, kurios yra būtinos, norint pasiųsti žinutę Kremliui, kad jų beatodairiška parama B. Assado žiaurumams nebus toleruojama.“
„Mane papiktino tai, kad prezidentas Trumpas atsisakė sankcijų Rusijai dėl šios paramos Assado režimui. Tai siunčia žinutę vyriausybėms visame pasaulyje, kad jos gali remti brutalų, kriminalinį elgesį be rimtų pasekmių“, – teigė aukšto rango Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto narys Eliotas Engelas.
Įprastiniai D. Trumpo užsienio ir saugumo politikos kritikai respublikonai, senatoriai Lindsay Grahamas ir Johnas McCainas, šiuo metu tyli. Pirmasis bent kol kas susilaiko nuo pareiškimų, o su smegenų vėžiu kovojantis J. McCainas šiuo metu Finikse (Arizona) atsigauna po sekmadienį jam atliktos vidurių operacijos, kurios prireikė dėl išplitusios infekcijos.
Naują JAV ir Rusijos santykių paaštrėjimą sukėlė balandžio 7 dieną, kaip manoma, Sirijos režimo surengta cheminė ataka Damasko priemiestyje Dumoje, per kurią žuvo apie 70 žmonių ir dar daugiau buvo sužeista.
Nepaisant aštrių D. Trumpo pasisakymų tviteryje Rusijos atžvilgiu, pirmadienį jo atstovė spaudai patikino, kad jis vis dar nori susitikti su Vladimiru Putinu.
J. Keatingas komentare „Slate“ pastebi, kad D. Trumpas dažnai gerokai entuziastingiau reaguoja į perspektyvą pasivaržyti su Rusija ginkų srityje, net jeigu tai reikštų karinio konflikto eskalacijos pavojų, negu sveikina naujas sankcijas Rusijai.
„Kitais žodžiais tariant, D. Trumpui atrodo mažiau patogu įvesti sankcijas Rusijai, negu su Rusija kariauti. Galbūt tai visai protinga: jei JAV ir Rusija kada nors susigrums tikrame kare, gali nelikti tų, kurie dėl to keltų klausimų“, – ironizuoja užsienio politikos analitikas.