Dalies iš Tailando urvo išvaduotų žmonių gyvenimo istorijos atskleidžia ne kiekvienam matomą Tailando visuomenės pusę.
Čiang Rajaus provincijos berniukų futbolo komandos „Šernai“ treneris, 25-erių Ekkapolas Chantawongas kol kas viešai nepateikė savos įvykių versijos ir nepapasakojo, kaip su 12 berniukų atsidūrė urve, kur juos nuo išorinio pasaulio atkirto po liūčių staiga pakilę vandenys.
Vis dėlto treneris daugelio vadinamas didvyriu, nes padarė viską, kad nepilnamečiai išgyventų. Per 18 dienų po žeme trukusią dramą Ekkapolas pasitelkė savo, įžadų nepriėmusio budistų vienuolių mokinio, patirtį. Siekdamas apsaugoti ir sustiprinti jo globoje esančius 12 berniukų, jis juos mokė meditacijos. Žinodamas, kad didžiausia problema gali būti badas, treneris griežtai suskirstė kuklias maisto atsargas ir pats beveik nieko nevalgė.
Tačiau naujienų agentūra AFP išsiaiškino, kad didvyriu Tailande laikomas „Šernų“ treneris neturi nei šios, nei jokios kitos pasaulio valstybės pilietybės.
Pasirodo, kad oficialaus statuso neturi ir dar trys iš urvo išvaduoti nepilnamečiai – Adulas, Markas ir Tee, – AFP atskleidė „Šernų“ klubo įkūrėjas Nopparatas Khanthavongas.
„Gauti pilietybę yra didžiausia berniukų viltis... Praeityje šiems berniukams iškildavo problemų norint keliauti ir žaisti už Čiang Rajaus ribų“, – sakė jis.
Kadangi dalis išgelbėtų vaikų ir jų treneris neturi asmens dokumentų, jie greičiausiai negalės pasinaudoti anglų futbolo komandos „Manchester United“ kvietimu apsilankyti Didžiojoje Britanijoje.
„Jie taip pat negali tapti profesionaliais futbolo žaidėjais, nes neturi statuso“, – sakė „Šernų“ klubo įkūrėjas, pabrėžęs, kad jau anksčiau buvo bandoma išspręsti problemą.
„Amnesty International Thailand“ atstovas Pornpenas Khongkachonkietas išreiškė viltį, kad sukrečianti istorija paskatins Tailando valdžią peržiūrėti esamą teisinį reguliavimą.
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) duomenimis, iš maždaug 69 mln. Tailando gyventojų apie 480 tūkst. yra žmonės be pilietybės. Daugelis jų nėra imigrantai ar pabėgėliai, o priklauso nuo seno šiaurinėje Tailando dalyje gyvenančioms gentims.
Treneris Ekkapolas priklauso Tai Lue etninei grupei. Dėl to, kad neturi Tailando pilietybės, jis iki šiol nėra gavęs oficialios trenerio licencijos.