Maždaug du dešimtmečius teisininkas Rolandas Valiūnas kaupė vieną didžiausių Lietuvoje privačių meno kolekcijų, kurioje šiandien 7000 eksponatų. Užupyje atidarytame Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“ nuo šiol bus galima pamatyti šios kolekcijos dalį – Lietuvos meno ir istorijos vertybes.
R. Valiūnas kolekciją pradėjo kaupti maždaug 2000 m. ir net pats šiandien negali pasakyti, kas tam įkvėpė. Teisininkas juokauja, kad tarp meno mėgėjo ir kolekcininko yra vienas skirtumas: „Kai perki paveikslus, nors ant sienų nėra kur kabinti, tampi kolekcininku, o kol sutelpi, tai esi meno mylėtojas ir mėgėjas.“
Dauguma kolekcijoje esančių kūrinių priklauso Lietuvos dailės aukso fondui ir papildo nacionalinius muziejų rinkinius. Jie dažnai skolinami lituanistinio paveldo parodoms tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Keliaudamas po įvairius muziejus meno kolekcininkas pastebėjo, kad daug meno vertybių yra išsibarsčiusios ne Lietuvoje, todėl kilo natūralus pavydas kaimynams, kurie turi ne tik savo kūrinių, bet ir mums priklausančių. Taip pamažu pradėjo pirkti įvairius meno objektus. Tiesa, R. Valiūnas pripažino, kad ne visada lengva nepasiklysti menkaverčių kūrinių liūne ir įsigyti tik vertingų.
Kaip per Lietuvos meno pažinimo centro pristatymą sakė pats R. Valiūnas, sukauptos kolekcijos ir įkurto meno pažinimo centro tikslas yra ne tik surinkti ir grąžinti į Lietuvą meno kūrinius, bet ir padaryti juos prieinamus žmonėms.
Istorikas prof. (habil.) dr. Egidijus Aleksandravičius sutiko, kad menas – vienas iš būdų pažinti istoriją. „Per meną galima pažinti tai, ko jokios kontoros, algoritmai ar matricos negali pažinti, nes menas lieka paskutinė sritis, kuri dar ne visiškai permatoma“, – sakė profesorius.
Pažinimo centro pavadinimui pasirinktas škotų kalbos žodis tartle apibūdina jausmą, kai neprisimename, kas tai, kur matyta, girdėta, iš kur žinoma, bet vis dėlto pažįstama. R. Valiūnas sakė, kad šis pavadinimas atspindi jų tikslą. „Grąžinti Lietuvai praeitį, o praeičiai – Lietuvą“, – apibendrino kolekcininkas.
Pirmoji „Tartle“ paroda – „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“. Kaip pasakojo parodos kuratorė dailės istorikė profesorė dr. Giedrė Jankevičiūtė, ekspoziciją sudaro 46 tapybos darbai, 13 skulptūrų, 2 grafikos darbai.
Ekspoziciją planuojama keisti porą kartų per metus – kas pusmetį. Anot „Tartle“ direktorės Jurgitos Semenauskienės, planuojamos parodos gali būti pildomos ir skolintais darbais iš kitų kolekcijų.