Lietuviški obuoliai pigesni nebus, nors derlius daug didesnis nei pernai

Obuoliai
Obuoliai
  © Archyvas

Šiemet obuolių derlius Lietuvoje yra daug gausesnis nei praėjusiais metais. Tačiau ūkininkai tvirtina, kad obuolių kainos nėra ir nebus mažesnės, nes reikia atsigauti po 2019-aisiais patirtų nuostolių, be to, vis dar neišmokėta Vyriausybės žadėta parama.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vitalija Kuliešienė tikina, kad pernai kai kurie sodininkai neteko iki 90 procentų derliaus, bet kainos vis tiek nebuvo didelės, o dabartinės kainos atitinka esamą situaciją.

„Pernai buvo net ne rinkos kainos, o jos buvo tokios, kokie yra užauginimo kaštai plius pardavimo antkainis. Manau, šiemet net nėra toks didelis derlius, mes tikrai turėjom ir didesnių ir normalesnių derlių ankstesniais metais. Šitie metai yra labai vidutiniai, vieni ūkiai turi vidutinį derlių, kiti turi net mažesnį nei vidutinį derlių. Mūsų skaičiavimais, dabartinė obuolių kaina atitinka mūsų gamybos kaštus ir ji neturėtų kristi, todėl kad ir taip sodininkai jau rauna sodus ir jų nebeplečia, o Lietuvoje įsivyrauja Lenkiška ir Europinė produkcija“, - sakė V. Kuliešienė.

Lietuviams reikia priprasti prie didesnių lietuviškų obuolių kainų

„Obuolių kaina tikrai nėra didelė ir reikia priprasti Lietuvai, kad jeigu norim turėti lietuviškų obuolių, jie turės mokėti tokią kainą, kokia yra. Aš nesakau, kad tai būtų brangesnė kaina, tiesiog tikrai kokybiškas, lietuviškas obuolys tiek kainuoja. Net jei laikinai kaina nukrenta vadinasi lietuviai savo obuolius parduoda į minusą, o minusą ilgai neparduosi. Ateina tas laikas, kada turi nuspręsti arba pardavinėsi į minusą, arba bankrutuosi, arba užsiimsi kažkokia kita veikla“, - teigė Verslinių sodų asociacijos prezidentė.

Šiuo metu obuoliai Lietuvos prekybos tinkluose kainuoja apie 1 eurą už kilogramą. Kainos priklauso nuo obuolių rūšies ir kokybės. „Maxima" prekybos centre obuolių kainos svyruoja nuo 0,89 euro iki 1,98 eurų už 2 kilogramus. „Lidl" kai kurios rūšies obuolių kainos kiek didesnės - raudonieji saldžiarūgščiai obuoliai kainuoja 2,39 eurus už 2 kilogramus, o pigiausi yra raudonieji obuoliai - 0,59 euro už kilogramą.

Vyriausybė ūkininkams buvo pažadėjusi išmokėti paramas, dėl sunkaus pandeminio laikotarpio, tačiau pinigai vis dar nėra išmokėti.

„Europinė produkcija yra ženkliai brangesnė – kalbu apie olandiškus, prancūziškus, Naujosios Zelandijos produkciją. Lenkiški obuoliai visame pasaulyje yra patys pigiausi, nes pas juos yra išvystyta labai didelė industrija obuolių auginime. Juos labai remia valstybė, pavyzdžiui ten dabar praėjo didžiulis škvalas, tai savivaldybės dotuoja sodininkus remdami jų užauginimo kaštus ir todėl jie gali nuleisti kainą, o mes negalim, nes mūsų niekas nedotuoja ir mūsų niekas neremia. Mes vis dar nesame gavę iš Vyriausybės žadėtos paramos. Žadėjo pirmą spalio savaitę, bet jiems reikia suderinti su Europa, tai čia bus jų sprendimas, kada mes galėsime pasinaudoti šitais pinigais“, - piktinosi V. Kuliešienė.


Vitalija Kuliešienė

Vitalija Kuliešienė© Fotobankas

„Aukštikalnių sodų“ ūkio direktorius Arvydas Paškevičius, kuris jau daugiau nei 30 metų dirba darbą susijusį su sodininkystės ūkiu apie Vyriausybės žadėtą paramą kalba šmaikštaudamas ir tikina, kad patys ūkininkai obuolių kainoms negali daryti didelės įtakos.

„Žinot, kaip yra su ta mūsų Vyriausybe ir su tom paramom, čia tikriausiai ir knygą apie visokias jų pagalbas galima būtų parašyti. Mes turim mažai galimybių daryti įtaką kainoms, jei obuolių fiziškai nėra, tai ir kainos automatiškai kyla. Kai obuolių yra, tai vis tiek kainos yra tokios, nes ūkininkai vis dar nėra gavę paramos, o derliaus nuėmimui samdo žmones, transportas, elektra, tara - išlaidų yra begalę, o pinigėlių nėra“, - sako A. Paškevičius.

Viskas priklauso nuo situacijos Lenkijoje

„Praeitais metais tiek pas mus, tiek visoje Lietuvoje buvo normalaus derliaus tik apie 30 proc., o šiais metais jis yra vidutinis. Sezono metu obuolių kainos, kaip jūra per audrą, tai kyla tai leidžiasi. Viskas priklauso nuo situacijos Lenkijoje. Lenkai startavo su aukštesnėm kainom, paskui kiekvieną savaitę ji šiek tiek krito. Ir mūsų desertiniai obuoliai sezono pradžioje buvo brangesni, o dabar pigesni, taip pat šiais metais obuoliai yra apie 20 proc. pigesni nei pernai“, - teigė ūkininkas.

Obuolių rinkoje chaosas

„Pinigų gauni pardavęs bent kažkokią dalį derliaus, kadangi paklausa yra ribota, tai kartais gali parduoti tik nuleidęs kainas. Na, tada ir gaunasi toks chaosas, koks dabar yra obuolių rinkoje jau kokias tris savaites. Vienas ūkininkas nori už 0,5 euro parduoti savo produkciją, kitas už 0,4 euro, o dar kitam ir už 0,3 euro užtenka, kad išsilaikyt. Visą tai priklauso nuo ūkio ir nuo finansinės padėties. Po praeitų metų ūkininkai gyvena sunkiai finansine prasme, tad žmonės verčiasi per galvą, kad tik išsilaikytų. Na, o paramos dar tikimės, nes ji pagelbėtų, nebestotų investicijos, sodai atsinaujintų, o dabar viskas nusikelia metams ar daugiau.“