Prezidentūra nusprendė rezidencijos Turniškėse neberemontuoti: 359 tūkst. eurų liks valstybės biudžete

Prezidento rezidencija Turniškėse (Š. Mažeikos nuotr.)
Prezidento rezidencija Turniškėse (Š. Mažeikos nuotr.)
  © Fotobankas

Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmaisiais savo kadencijos metais žadėjęs, kad kelsis iš savo išskirtinių namų Belmonte į prezidentinę rezidenciją Turniškėse, kai tik šioje bus pabaigtas remontas, praėjusį gruodį tokių ketinimų atsisakė ir likusią kadencijos dalį praleis namuose. Nepaisant to, dar 2020 m. rugsėjį buvo sudaryta 85 tūkst. eurų vertės sutartis dėl prezidentūros Turniškėse esančios rezidencijos želdinių ir priežiūros, taip pat buvo numatyta, kad rezidencijos remontui teks skirti 359 tūkst. eurų.

Dabar prezidentūra teigia, kad šio kelerius metus planuoto remonto bus atsisakyta, pinigai grįš į valstybės biudžetą. Sutartis dėl gėlynų ir želdinių gali būti pakeista.

Dėl rezidencijos Turniškėse teks priimti sprendimą

Anot prezidentūros Komunikacijos grupės, G. Nausėdos sprendimas nesikelti į Turniškes buvo priimtas atsižvelgus į pačios rezidencijos būklę ir galimybes ją atnaujinti.

„Prezidentas priėmė sprendimą nesikelti į Turniškėse esančią rezidenciją ir likusią kadencijos dalį ketina gyventi savo namuose Vilniuje. Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į Turniškių rezidencijos būklę analizavusių ir galimus jos atnaujinimo scenarijus parengusių ekspertų išvadas. Prie dabartinio prezidento namo Vilniuje Vadovybės apsaugos tarnybos specialistai jau prieš kurį laiką buvo įrengę visus prezidento saugumui užtikrinti ir saugumu besirūpinančių pareigūnų tinkamam darbui būtinus sprendimus“, – rašoma Alfa.lt pateiktame atsakyme.

Komunikacijos grupė taip pat nurodė, kad, įvertinus pastato būklę ir biudžeto prioritetus, nutarta atsisakyti kelerius metus planuoto remonto. Svarstoma, kad rezidencija gali būti panaudota nedideliems renginiams, tačiau taip pat ketinama pradėti diskusijas dėl tolesnės rezidencijos ateities.

„Prezidento nuomone, rezidencija Turniškėse galėtų tapti ne tik prezidento šeimos gyvenamąja vieta, tačiau ir vieta Lietuvos bei užsienio svečių priėmimui, kurioje vyktų atitinkami nedideli protokoliniai renginiai. Tačiau architektams pateikus savo išvadas apie dabartinę pastato būklę ir galimus jos atnaujinimo variantus, tam būtinų lėšų kiekis yra per didelis atsižvelgiant į protingumo kriterijus ir šalies biudžeto prioritetus. Rezidencijos atnaujinimui numatyti 359 tūkst. eurų liks valstybės biudžete.

Artimiausiu metu prezidentūra inicijuos atitinkamų institucijų diskusiją dėl Turniškių rezidencijų ir joms skirtų žemės sklypų panaudojimo. Šiuo metu prezidentūros kanceliarija valdo 3 pastatus Turniškėse patikėjimo teise ir žemės sklypus panaudos pagrindais“, – teigia prezidentūros Komunikacijos grupė.

Anot prezidentūros, reikšmingesnis rezidencijos atnaujinimas buvo daromas dar Rolando Pakso kadencijos metais. Per pastarąjį dešimtmetį rezidencijoje daryti pakeitimai buvo susiję tik su jos energiniu efektyvumu – buvo keičiami langai, šiltinamos sienos.

Pastaruoju metu išlaidos nenaudojamoms rezidencijoms išlaikyti siekdavo po kelis tūkstančius eurų per metus – minimaliai jų priežiūrai bei būtiniems komunaliniams mokesčiams.

Gėlynų gali neprireikti

2020 m. rugsėjo pradžioje Prezidento kanceliarija sudarė trejų metų trukmės sutartį su bendrove „Mano aplinka“, kurios vertė – 84 999 eurai. Už šiuos pinigus, kurių per metus galima panaudoti iki 28 333 eurų, sutarta dėl įvairiausių sodininkystės paslaugų ir produktų, taip pat nurodyti du adresai, kuriais bus teikiamos šios paslaugos – Daukanto aikštė 3 ir Turniškių gatvė 28. Pastarieji objektai – Vilniaus centre esanti prezidentūra ir sostinės pakraštyje esanti prezidentinė rezidencija.

Sutartimi numatyta įsigyti iki 5 tūkst. raudonos spalvos visažydžių begonijų, įvairiausių rūšių pelargonijų, petunijų ir visokių kitų augalų, 5 tūkst. litrų durbių substrato. Kartu perkamos ir tokios paslaugos kaip želdinių priežiūra, naujo gėlyno įrengimas.

Nors už gėlynus ir želdinius gresia iš mokesčių mokėtojų pinigų sumokėti sumą, už kurią mažesniuose Lietuvos miestuose galima nusipirkti net kelis butus, prieš 2021-uosius paaiškėjo, kad G. Nausėda, prieš tai svarstęs apie gyvenimą Turniškėse, į prezidentinę rezidenciją galiausiai nesikels. Ką tuomet džiugins gėlynai, kuriems jau numatyti pinigai?

Portalui prezidentūra nurodė, kad mokesčių mokėtojų pinigų nesiruošiama švaistyti – prezidentūros Komunikacijos grupė nurodė, kad bus atsižvelgiama į prezidento sprendimą nesikelti į Turniškes, aplinka prezidentinėje rezidencijoje bus prižiūrima, tačiau numatytos išlaidos gali mažėti.

„Prezidento kanceliarija praėjusių metų rugsėjo pradžioje baigė viešąjį pirkimą ir pasirašė sutartį su jį laimėjusia bendrove, kuri prižiūrės prezidentūros bei rezidencijų Turniškėse aplinką. Sutartis pasirašyta vieniems metams su galimybe ją du kartus pratęsti dar vieniems metams. Per pirmuosius 12 mėnesių aplinkos priežiūros paslaugų gali būti perkama iki 28,3 tūkst. eurų. Šis pirkimas buvo organizuotas po to, kai 2020 m. vasarą pasibaigė anksčiau sudaryta analogiška sutartis.

Preliminarus šia sutartimi prižiūrimas želdynų plotas yra 700 kvadratinių metrų. Pagrindinis siekis prezidentūros rūmų vidiniame kieme, parke bei Daukanto aikštėje – užtikrinti reprezentacinę funkciją valstybinių ceremonijų ir vizitų, taip pat kitų renginių metu. Todėl čia įrengti želdynai yra keletą kartų per metus atnaujinami, juose pasodinant skirtingais metų laikais galinčius žydėti augalus: tulpes, begonijas, pelargonijas, našlaites bei kitus.

Apie rezidenciją Turniškėse nauji želdynai nėra įrengiami, tačiau aplinka ten yra prižiūrima. Prezidentui nusprendus nesikelti į rezidenciją Turniškėse, tikėtina, sutartyje numatyta maksimali sutarties suma nebus panaudota“, – teigiama Komunikacijos grupės pateiktame atsakyme.