Nelegali tvora Vilniaus centre – lyg amžina: valdininkai jos neįveikia jau ketverius metus
Patikslinta

Nelegali tvora Vilniaus centre valdininkams iki šiol neįveikiama
Nelegali tvora Vilniaus centre valdininkams iki šiol neįveikiama
  © Dominykas Griežė

2017 m. žemėtvarkininkai Gedimino prospekte, šalia Austėjos Landsbergienės darželio „Vaikystės sodas“, aptiko nelegalią tvorą, o Statybų inspekcija nurodė ją nugriauti, tačiau valdininkai paprastos tvoros neįveikia jau ketverius metus. Šiuo metu tvoros likimas patikėtas antstoliams, tačiau atkakliai tvoros nugriauti nenorintiems verslininkams gresia 300 eurų bauda ir griovimo išlaidų apmokėjimas.

Patikslinta: 300 eurų bauda gresia už kiekvieną dieną, praleistą delsiant vykdyti privalomą nurodymą nugriauti tvorą.

Šiuo metu eina jau ketvirti metai nuo akimirkos, kai 2017 m. liepą Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) Gedimino prospekte aptiko nelegalią tvorą ir gautą informaciją perdavė Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI). Nors tvora padaryta iš lengvai išardomų metalinių konstrukcijų, valdininkams iki šiol nepavyko pašalinti neteisėtos statybos padarinių – dėl neteisėtos statybos atsakinga bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ jokių veiksmų nesiima, o statybų inspekcija tvorą iki šiol griovė popieriais.

Alfa.lt duomenimis, NŽT ir VTPSI atliko daugybę patikrinimų ir ne kartą pratęsė terminą nelegaliai tvorai nugriauti. 2018 m. spalį NŽT Vilniaus skyriaus darbuotojai perdavė Statybų inspekcijai informaciją, kad jau praėjo daugiau nei metai, o 2017 m. liepos 25 d. žemės patikrinimo akte nustatyti pažeidimai vis dar nepašalinti.

2019 m. kovą VTPSI surašė savavališkos statybos aktą ir nurodė, kad tvora turėjo būti nugriauta iki 2019 m. rugsėjo 26 d. Tų pačių metų spalį Statybų inspekcija apsižiūrėjo, kad tvora dar nenugriauta, ir ruošėsi kreiptis į antstolius, tačiau 2020 m. vasarį persigalvojo – nustatė „procesinių neatitikimų dėl privalomojo nurodymo įteikimo statytojui“, todėl panaikino 2019 m. kovą priimtą privalomąjį nurodymą pašalinti savavališkos statybos padarinius ir nustatė naują terminą tvorai pašalinti – 2020 m. rugpjūčio 6 d.

Už lango – 2021-ieji, Statybų inspekcijos duotas terminas seniai praėjo, o nelegali tvora Vilniaus centre tebestovi, kaip stovėjusi. Tuo įsitikino ir Alfa.lt žurnalistai, nuvykę ten, kur stovi tvora, ir patikrinę, ar ši vis dar tvirtai stovi.

Nugriaus už statytojo pinigus

VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Diana Dambrauskienė Alfa.lt informavo, kad ledai visgi galiausiai pajudėjo – verslininkams gražiuoju tvoros nugriauti nepanorus, kreiptasi į antstolius su prašymu padėti pašalinti nelegalios statybos padarinius. Tačiau antstoliai dar turės kreiptis į teismą, ir tik gavus pastarosios instancijos leidimą bus galima imtis nelegalios tvoros. Už šios griovimą gali tekti susimokėti jos statytojui – bendrovei „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), atlikusi privalomojo nurodymo nugriauti kitos paskirties inžinerinį statinį – tvorą ir sutvarkyti statybvietę žemės sklype Gedimino pr. 34, Vilniuje, įvykdymo patikrinimą, nustatė, kad statytojas UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ privalomojo nurodymo neįvykdė.

Statybos inspekcija 2020-08-11 surašė privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius įvykdymo patikrinimo aktą ir 2020-09-09 kreipėsi į antstolę su prašymu pradėti priverstinį vykdymą – taikyti visas nurodyme numatytas pasekmes (t. y. suteikti teisę Statybos inspekcijai skolininkės lėšomis nugriauti statinį) ir skirti skolininkui iki 300 eurų baudą už kiekvieną uždelstą įvykdyti privalomąjį nurodymą dieną valstybės naudai.

Statybos inspekcijos žiniomis, antstolė 2020-11-18 patvarkymu įpareigojo skolininką pateikti informaciją apie privalomojo nurodymo įvykdymą, tačiau iki šios dienos į teismą dėl pasekmių taikymo nesikreipė“, – rašė D. Dambrauskienė.

Už nelegalios tvoros – vaikų darželis

Nelegali tvora ne tik stovi pačiame Vilniaus centre, kultūrinio paveldo vietovėje, bet ir yra susijusi su žinomais asmenimis bei bendrovėmis. Šia tvora atitvertas A. Landsbergienės vaikų darželio „Vaikystės sodas“ kiemas, o pastatą ir sklypą „Vaikystės sodui“ išnuomojo bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“, kuriai vadovauja verslininkas Kazimieras Musteikis.


A. Landsbergienės „Vaikystės sodo“ žaidimų aikštelė – neteisėtai atitvertoje valstybinėje žemėje

A. Landsbergienės „Vaikystės sodo“ žaidimų aikštelė – neteisėtai atitvertoje valstybinėje žemėje© Alfa.lt fotomontažas

K. Musteikio bendrovė teisių į valstybinės žemės sklypą neturėjo, tačiau vis tiek atsitvėrė valstybinę žemę ir įrengė vaikų žaidimų aikštelę. Redakcijos duomenimis, kai domėtis tvora ėmė Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ išsinuomojo dalį žemės, tačiau tik dalį – tvora vis dar atitverta dalis valstybinės žemės.

„Vaikystės sodo“ komunikacijos vadovė Rita Meilūnaitė anksčiau Alfa.lt yra sakiusi, jog bendrovė tik nuomojasi pastatą, kuriame įkurtas darželis, nėra jo savininkė.

„Kiek man yra žinoma, tiek šita vieta, tiek visi mūsų sodeliai, kaip juos vadiname, yra nuomojamose patalpose“, – sakė R. Meilūnaitė.