Verslas | Energetika | 5 min.

Dujos atpigo penkis kartus, tačiau vis dar dvigubai brangesnės nei „normaliais metais“

Alfa.lt
2022 m. gruodžio 30 d. 07:17
Rusiškų dujų Europa šiuo metu perka maždaug 80 proc. mažiau nei prieš metus. | BNS foto

Praėjus beveik 40 proc. šildymo sezono, dujų atsargos Europos saugyklose yra istoriškai didelės, todėl europiečiai bent kol kas gali jaustis ramūs.

Vis dėlto, nors gamtinių dujų kaina pasiekė lygį, buvusį iki karo Ukrainoje, ekspertai pataria neapsigauti – kitą rudenį galime turėti labai aukštas dujų kainas.

Gamtinių dujų kainą lems ne tik atsargų kiekis Europos saugyklose, bet ir Kinijos pastangos kovoti su COVID-19 pandemija.

Žiema, saugyklos, Kinija

Gamtinių dujų kaina ateinančiam mėnesiui Nyderlandų ateities sandorių biržoje TTF pasiekė 77 eurus už megavatvalandę (Eur/MWh). Tai yra žemiausias lygis nuo karo Ukrainoje pradžios.

„Trading Economics“ duomenimis, gamtinių dujų kainos Europoje dabar yra 75 proc. žemesnės nei rugpjūtį, kai siekė beveik 350 Eur/MWh.

Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas teigia, kad gamtinių dujų atpigimą Europoje lėmė pilnos dujų saugyklos, šilta žiema Europoje ir kol kas neaugantys dujų poreikiai Kinijoje.

„Dujų kaina tikrai beveik 5 kartus mažesnė, nei buvo piko metu rugpjūčio mėn., nors vis dar dvigubai didesnė nei normaliais metais“, – pastebėjo V. Jankauskas.

Dujų saugyklos Vokietijoje gruodžio mėn. pabaigoje yra užpildytos vidutiniškai 88,6 proc., o vidutinis rodiklis ES siekia daugiau kaip 83 proc. ir viršija penkerių pastarųjų metų vidurkį.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas mano, kad gamtinių dujų kaina Europoje sumažėjo labiausiai dėl šiltesnių negu istoriškai tokiu metu orų. Tai mažina gamtinių dujų paklausą ir dėl to atsargos mažėja daug lėčiau, negu būdavo ankstesniais metais.

„Neužmirškime ir to, kad gamtinių dujų vartojimas ne energetinėms reikmėms tebėra gerokai mažesnis negu prieš metus (pavyzdžiui, dėl trąšų ir kitų chemijos produktų gamintojų mažesnės gamybos apimties)“, – Alfa.lt sakė T. Povilauskas.

Ekonomistas išskyrė ir pakankamą suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) pasiūlą. „Todėl tokia situacija, kai atsargos Europoje yra istoriškai didelės (83 proc., arba antras geriausias istorijoje atsargų lygis tokiu metu), o jau praėjo 39 proc. vadinamojo šildymo sezono, leidžia jaustis vis ramiau dėl to, kad gamtinių dujų šią žiemą ES nebepritrūks ir galbūt baigsime šį sezoną su ne tokiomis ir mažomis atsargomis“, – svarstė ekonomistas.

Rudeniop gali pasikeisti

Jei žiema ir toliau bus šilta, energetikos eksperto V. Jankausko nuomone, tokios dujų kainos turėtų išsilaikyti iki pavasario ar vasaros.

„Pavasarį, priklausomai, kiek bus dujų likę ES dujų saugyklose ir ar Kinija panaikins COVID-19 ribojimus, lems dujų kainas. Jei saugyklose dujų bus likę mažai, tarkime, tik 20 ar 30 proc., visos ES šalys puls pirkti SGD ir jų kaina gali vėl pakilti. Tada gali būti, kad kitą rudenį turėsime labai aukštas dujų kainas“, – prognozavo energetikos ekspertas.

Ekonomisto T. Povilausko nuomone, tam, kad išliktų žemos dujų kainos, reikia keleto palankių veiksnių: kad likę žiemos mėnesiai nebūtų ypač šalti (artimiausios pora savaičių žadama šiltesnės negu įprastai, tad ir čia palankios prognozės), kad nebūtų problemų dėl SGD importo iš pagrindinių tiekėjų ir kad Azijos šalys, kurios yra didžiausios SGD pirkėjos, liktų pasyvios.

„Didžiausia tikimybė, kad Azijos šalys nebebus tokios pasyvios pirkėjos, ypač jeigu SGD kaina dar pakris, todėl teks vėl aštriau konkuruoti kitų metų viduryje stengiantis prisipildyti Europoje atsargas 2023 m. sezonui“, – spėjo T. Povilauskas.

Kainų lubos kaip saugiklis

ES narės gruodžio mėn. susitarė dėl gamtinių dujų kainų viršutinės ribos. Nuo vasario 15 d. galiosiančios kainų lubos būtų taikomos tuo atveju, jeigu ateinančio mėnesio dujų kaina Nyderlandų TTF biržoje tris darbo dienas iš eilės viršytų 180 eurų už MWh ribą, o SGD kaina ir per tą patį laiką būtų 35 eurais didesnė už kainų kitose tarptautinėse rinkose vidurkį.

„ES nustatyta viršutinė dujų kainų riba didelės įtakos kainoms neturės, tačiau veiks kaip saugiklis nuo labai aukštų, gal spekuliacinių kainų, kokios buvo rugpjūtį“, – mano V. Jankauskas.

T. Povilauskas prognozuoja, kad ES įvestos dujų kainų lubos nedarys tokios neigiamos įtakos gamtinių dujų apsirūpinimu Europai, kaip baiminamasi, o labiau apribos spekuliacijas pačioje ES dujų rinkoje ir priartins TTF taške gamtinių dujų kainą prie realių SGD importo kainų.

Sumažėjo rusiškų dujų

Energetikos eksperto V. Jankausko teigimu, ES šalys dabar importuoja dujas vamzdynais daugiausia iš Norvegijos, taip pat iš Alžyro, Libijos ir Azerbaidžano.

Iš Rusijos importas vamzdynais labai sumažėjo (nuo 40 iki 7 proc.), tačiau jas vis dar importuoja Vidurio Europos šalys (Austrija, Vengrija, Slovakija) per Ukrainą ir Graikija bei Balkanų šalys – per Turkiją.

Taip pat kiek įmanoma didinamas SGD importas, daugiausia importuojama iš JAV, taip pat iš Kataro, Nigerijos, kitų šalių.

„Importuojama SGD ir iš Rusijos, ES čia neįvedė jokių draudimų“, – Alfa.lt sakė V. Jankauskas.

T. Povilauskas pastebėjo, kad šiandien pagrindinis gamtinių dujų tiekimo šaltinis Europoje yra sukauptos atsargos saugyklose ir gamtinių dujų tiekimas per SGD terminalus. Trečioje vietoje – gamtinių dujų importas iš Norvegijos.

„Dujų iš Rusijos dar yra perkama, tačiau maždaug 80 proc. mažiau negu prieš metus, rusiškos dujos dabar keliauja į Europą per Ukrainą ir „Turkstream“ dujotiekį“, – teigė ekonomistas.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (3)
 .

Ekonomistas: Rusija siekia atšaukti sankcijas, nes jai skauda, nors viešai to nepripažįsta
Verslo naujienos | 11 min.
Ekspertas paaiškino, kodėl nafta galėtų atpigti iki Rusijai pavojingo lygio – atrasti nauji didžiuliai telkiniai
Verslo naujienos | 6 min.
„Achema“ laikinai stabdys amoniako gamybą – Europos trąšų sektorių žlugdo pigi Rusijos produkcija
Verslo naujienos | 3 min.
Vartotojų lūkesčiai: estų nuotaikos – dugne, lietuvių – vis dar optimistinės, bet daugėja netikrumo
Verslo naujienos | 6 min.
Trumpalaikį atšilimą pakeisiantis arktinis šaltis Europoje vėl šokdins dujų kainas
Energetika | 5 min.
Lietuvių kišenės pilnos pinigų ir jie perka lyg pamišę: kainos kyla būtent dėl to
Verslo naujienos | 14 min.
Butų nuomos ypatumai: kada sutartys pasirašomos per dvi dienas, o kada rengiami nuomininkų „grožio konkursai“
Nekilnojamasis turtas | 7 min.
Bręsta nauja energetikos krizė: dujų kaina – aukščiausia per dvejus metus, vėl kalbama apie valstybines subsidijas
Energetika | 8 min.
Atsijungus nuo Maskvos valdomo BRELL, liks dar vienas Lietuvą su Rusijos imperija rišantis saitas
Verslo naujienos | 8 min.
SEB grupė atnaujino makroekonomikos prognozes: Lietuvos ekonomika įsibėgėja
Komentarai | 6 min.
JAV skystasis auksas užtvindys pasaulį ir numuš kainas? Nieko panašaus – Rusija gal net nieko nepajus
Energetika | 8 min.
Baltijos šalių dujų saugykloje sparčiai senka atsargos – ar jų užteks, kai talpyklos tuštėja visoje Europoje?
Energetika | 9 min.
Prekybininkai nerodo tikrų sviesto kainų – bijo gąsdinti pirkėjus, bet kainos augs ir liks aukštos
Verslo naujienos | 7 min.
JAV kirto taip, kad maža nepasirodė: išsigando net Rusijos draugės Kinija ir Indija
Energetika | 9 min.
Daugiau gyventojų galvoja, kad būsto kainos kils
Komentarai | 6 min.
Epochos pabaiga – Ukraina nutraukia rusiškų dujų tranzitą: ką tai reiškia Rusijai ir jos „draugams“ Europoje?
Energetika | 11 min.
K. Budrys: Lietuva ragins nesustoti ties 15-uoju sankcijų Rusijai paketu, plėsti ribojimus rusiškoms gamtinėms dujoms
Politika | 2 min.
Nuo sausio įsigalioja nauji pasinaudojimo tinklais tarifai: ar skubėti keisti planą?
Energetika | 4 min.
10 metų su euru. 10 šuolių, kuriuos atliko Lietuva
Komentarai | 5 min.
JAV smogė į paširdžius Rusijos finansams: kodėl tik dabar?
Verslo naujienos | 6 min.