Vokietijos prezidento rūmai Berlyne naktimis nebešviečia. Hanoverio miestas išjungė baseinų bei sporto salių dušų karštą vandenį. Savivaldybės visoje šalyje ruošia šildymo prieglaudas, kad apsaugotų žmones nuo šalčio. Visa tai – tik krizės, kuri apims visą Europą, pradžia, rašo Bloomberg.com.
Būtina taupyti
Nors dabar yra pats vasaros įkarštis, Vokietija turi nedaug laiko pasiruošti žiemai. Šalies energetika yra priklausoma nuo Rusijos, pusė gyventojų šildymui naudoja dujas. Todėl ilgainiui vokiečiai gali patirti energijos trūkumą.
Kanclerio Olafo Scholzo administracija ilgą laiką neskubėjo spręsti Vokietijos energetinio pažeidžiamumo problemos, todėl alternatyvių būdų dujų tiekimui neieškojo. Vis dėlto šiuo metu Maskva griežtina dujų pasiūlą į Europą. Tuo tarpu Prancūzija stengiasi eksportuoti elektros energiją į kaimynines šalis.
„Iššūkiai, su kuriais susiduriame, yra didžiuliai ir daro įtaką svarbioms ekonomikos ir visuomenės sritims“, – sakė Vokietijos vicekancleris ir ekonomikos ministras Robertas Habekas, pristatęs planą, pagal kurį energetikos bendrovės padidins kainas vartotojams.
Yra numanoma, jog Kremlius išlaikys gyvybiškai ir ekonomiškai svarbius dujų srautus į Europą tol, kol tęsis karas Ukrainoje. Tai reiškia, kad dujų trūkumas regione greičiausiai išliks, o jų kainos nuolat kils.
Be to, Tarptautinis valiutos fondas yra apskaičiavęs, jog, Rusijai nutraukus dujų tiekimą, Vokietija prarastų 4,8 proc. ekonomikos produkcijos. Bundesbankas patvirtino, kad energetiniai pokyčiai galėtų siekti 220 mlrd. eurų žalą valstybės ekonomikai.
Prieš Žaliąjį kursą
Energetikos politiką kuruojantis A. Habekas pripažįsta, jog dabartinė padėtis yra rimta, todėl dar kartą paragino įmones ir vartotojus aktyviau taupyti. Ministerija leido įmonėms atgaivinti akmens anglimi kūrenamas elektrines, kurių veikimas prieštarautų ES Žaliajam kursui. Gyventojams yra rekomenduojama įsirengti efektyvias dušo galvutes ir drabužius skalbti vėsesnėje temperatūroje.
Visgi, jei vyriausybei nepavyks subalansuoti energijos išteklių pasiūlos ir paklausos, Vokietijoje bus paskelbta nepaprastoji dujų sektoriaus padėtis. Tokiu būdu valstybė perimtų kai kurių energijos išteklių kontrolę į savo rankas ir nuspręstų, kam reikia kuro, o kam ne.
Mažins šildymą naktimis
Ne tik valstybė, bet ir verslas planuoja mažinti šildymą gyventojams. Didžiausias Vokietijos nuomotojas jau paskelbė, jog nakties metu butuose bus sumažintas šildymo lygis. Berlyno Reichstage taip pat bus pradėti reguliuoti termostatai.
Tikėtina, jog atslūgus vasaros karščiams Europos ir Azijos bendrovės bus priverstos kovoti dėl suskystintųjų dujų atsargų, kurių ir taip trūksta. Todėl jau dabar yra kuriami galimi scenarijai įvairioms pramonės šakoms persikelti į regionus, kuriuose yra patikimų atsinaujinančios energijos išteklių, pavyzdžiui, į vėjuotą Vokietijos pakrantę ar kitur. Jei ateityje įvyktų minėti pokyčiai, pramoniniai regionai prie Reino upės, Vokietijos pietuose, žlugtų.
Šiuo metu O. Scholzo administracija skelbia, jog yra būtina energijos poreikį sumažinti per 20 proc. ir apsaugoti turimus dujų išteklius.