Prezidentas Xi Jinpingas pažadėjo lėtai ir nuosekliai stabdyti planetą šildančių išmetamųjų dujų kiekio didėjimą Kinijoje, tačiau energinį saugumą laikyti prioritetu. Apie tai pranešė Time.com.
Kinijos prezidentas dvi valandas trukusioje kalboje, kuria pradėjo savaitę truksiantį komunistų partijos suvažiavimą, teigė, jog šalies pastangos pasiekti minimalų anglies dioksido išmetimo lygį bus apdairios.
Atsargios formuluotės kinų lyderio kalboje buvo išsakytos po to, kai per pastaruosius metus dėl Rusijos invazijos į Ukrainą sutriko elektros tiekimas ir pasaulinės energijos kainos smarkiai išaugo.
Nenustos deginti
Xi kalboje aiškiai nurodė, jog Kinija mažins anglies dioksido išmetimo lygį. „Kinija nenustos deginti iškastinio kuro, kol nebus įsitikinusi, jog jį gali patikimai pakeisti švari energija. Aktyviai ir apdairiai dirbsime siekdami tikslų – pasiekti mažiausią anglies dioksido išmetimą ir anglies dioksido neutralumą“, – sakė Xi savo kalboje.
„Atsižvelgdami į Kinijos turimus energijos išteklius, stengsimės, jog anglies dioksido išmetimo viršūnę pasiektume gerai suplanuotai ir pamažu“, – pridūrė Kinijos prezidentas.
„Šilčiausia“ pasaulio valstybė
Kinija – didžiausia pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų skleidėja. Prieš dvejus metus Xi papiktino klimato aktyvistus, kai pažadėjo iki 2060 m. pasiekti anglies dioksido neutralumo lygį, o iki 2030 m. pasiekti minimalų išmetamųjų teršalų kiekį. Tokie prezidento pareiškimai paskatino vietos valdžios institucijų ir valstybinių įmonių investicijų į švariąją energiją augimą.
Vis dėlto praėjusiais metais dėmesys vėl ėmė krypti į pagrindinį Kinijos kurą – anglį, kai dėl jos trūkumo buvo ribojamas energijos tiekimas gamykloms. Taigi, šalis pažadėjo didinti gavybos pajėgumus, todėl tiek ir šiemet saugyklose liko daug atsargų ir sumažėjo importas.
Kovos su klimato kaita
Kinija daugiau nei bet kuri kita šalis investuoja į švariąją energiją ir šiais metais ketina pagerinti naujų saulės baterijų įrenginių rekordą. Vis dėlto kinams nepavyko aplenkti energijos paklausos augimo, todėl valstybė yra priversta deginti daugiau anglies. 2021 m. Kinija pasiekė vartojimo rekordą, kuris 2022 m. greičiausiai bus viršytas.
Xi aiškiai nurodė, jog iškastinis kuras ir atsinaujinantieji energijos ištekliai bus naudojami kartu. „Anglys bus naudojamos švariau ir efektyviau, o mes paspartinsime naujų energetikos sistemų planavimą ir plėtrą“, – akcentavo Kinijos lyderis.
Jis taip pat pažadėjo, jog Kinija aktyviai dalyvaus pasaulinėje kovos su klimato kaita veikloje. Tačiau dar rugpjūčio mėnesį Xi Jinpingo vyriausybė buvo kritikuojama dėl to, jog nutraukė klimato kaitos derybas su JAV po Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito į ginčijamą Taivano salą.