Kai būstas miestų centruose tapo neįperkamas didesnes pajamas gaunantiems gyventojams, NT investuotojai atsigręžia į alternatyvius modelius, teigia verslininkas Arvydas Avulis.
NT plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas prognozuoja, kad artimiausiais metais ir Lietuvoje įvairūs nišiniai segmentai taps vis stabilesniu investiciniu pasirinkimu.
Vienas sparčiausiai Europoje augančių alternatyvių būsto sprendimų yra bendruomeninio gyvenimo projektai („co-living“), įrengiami centrinėse miestų dalyse konversijos būdu.
„Europoje „co-living“ koncepcija stipriai populiarėja, ypač didmiesčiuose, kur būsto įperkamumas yra didelis iššūkis jauniems žmonėms. Lietuvoje „co-living“ projektai dar tik formuoja atskirą būsto segmentą, tačiau Vilniuje matome didėjantį susidomėjimą. Tikėtina, kad ateityje ši rinka augs ir Lietuvoje, ypač tarp jaunų profesionalų“, – sako A. Avulis.
Šiemet į kartu su NT plėtros bendrove „KAITA Group“ kuriamą naują „co-living“ projektą „Youston“ Londono centre 30 mln. eurų investuojanti bendrovė mato atsiveriančias galimybes unikalioje situacijoje atsidūrusioje Jungtinėje Karalystėje.
Londone fiksuojamas bene didžiausias prieinamo būsto trūkumas Europoje. Vidutinei nuomos kainai miesto centre pasiekus 4–5 tūkst. eurų per mėnesį, ši miesto dalis tapo visiškai neprieinama daugumai jaunų specialistų ir net aukštesnes nei vidutines pajamas gaunantiems profesionalams.
Britų NT paslaugų bendrovės „Savills“ duomenimis, pernai Jungtinėje Karalystėje planavimo stadijoje buvo daugiau nei 9 tūkst. naujų „co-living“ būstų – tai 87 proc. daugiau nei 2023 m.
„Londono rinka šiuo metu yra viena patraukliausių vietų investicijoms į „co-living“ projektus. Pagal tokio būsto pasirinkimų skaičių Londonas yra antras po JAV. Tačiau į „co-living“ taip pat investuojame ir kitose šalyse ar miestuose, kur matome augantį jaunų gyventojų skaičių ir fiksuojamą prieinamo būsto trūkumą miesto centre: Prahoje, Krokuvoje, Varšuvoje“, – teigia A. Avulis.
Pasak jo, šie žingsniai atitinka bendrovės strateginę plėtros kryptį skirti daugiau investicijų NT projektams, kurie yra Centrinės, Vakarų ar Pietų Europos šalyse.
„Hanner“ – ne vienintelis iš didžiųjų Lietuvos NT investuotojų, besirenkančių lėšas nukreipti į „co-living“ projektus mūsų šalyje ir užsienyje. NT plėtros bendrovei „KAITA Group“, šiuo metu plėtojančiai bendruomeninio gyvenimo projektus Londone bei Rygoje, tai bus jau penktas ir šeštas „Youston“ būstai, trys iš jų įkurti Vilniuje. Dar vieną „co-living“ bendrovė valdo Prahoje.
„Nors Lietuvoje šis segmentas dar tik formuojasi, surizikavome investuoti ir būti vieniems pirmųjų šioje rinkoje. Šiandien jau matome, kad sprendimas pasiteisino: jau trejus metus fiksuojame visišką projektų Vilniuje užimtumą ir stabilią grąžą. Brangstantis NT skatina jaunus žmones alternatyvaus būsto sprendimų ieškoti ir mūsų šalyje“, – sako „KAITA Group“ vadovas Ugnius Latvys.
U. Latvio teigimu, šio tipo projektai gali pasiūlyti geresnį nei įprasta nuomos grąžos bei rizikos santykį. „Co-living“ pasižymi aukštais užimtumo rodikliais – Londone jie viršija 90 proc., o lankstūs nuomos terminai bei papildomos paslaugos (valymas, sporto salė, kino teatras, „co-working“ erdvės ir kt.) padeda didinti grąžą.
Svarbu ir tai, kad „co-living“ segmentas atsparus ekonominiams svyravimams – sunkmečiu gyvenimas bendruomenėje tampa ne tik madingu pasirinkimu, bet ir praktiniu sprendimu.
Pasak U. Latvio, „co-living“ populiarumas auga ne tik dėl ekonominių argumentų. Tai atsakas į kartos pokytį: žmones, kurie vertina patogumą, lankstumą, bendruomeniškumą ir mobilumą labiau nei nuosavybės jausmą. Šie gyventojai – tai ne tik studentai, bet ir jauni profesionalai, poros, dirbantys nuotoliniu būdu, startuolių kūrėjai ar keliautojai.
„Co-living“ projektai siūlo daugiau nei kvadratinius metrus – jie kuria gyvenimo būdo patirtį: nuo bendrų virtuvių iki renginių, nuo darbo erdvių iki sporto salių. Būtent ši vertės pasiūla leidžia šiam segmentui išsiskirti NT rinkoje ir įgauti ilgalaikį atsparumą“, – teigia „KAITA Group“ vadovas.
Pasak jo, investuotojų susidomėjimas „co-living“ projektais – tai ženklas, kad būsto samprata keičiasi. Miestai tampa tankesni, o gyvenimas juose – lankstesnis, dinamiškesnis ir labiau orientuotas į paslaugas nei į nuosavybę. Investuotojams tai reiškia naują turto klasę, kuri ne tik atitinka urbanistinius pokyčius, bet ir siūlo konkurencingą grąžą bei augimo potencialą.