Verslas | Nekilnojamasis turtas | 5 min.

Žinoma ekonomistė nieko gero nežada: nors būsto kainos gal ir kris, gauti paskolą taps iššūkiu

Vestina Gustytė
2022 m. spalio 20 d. 14:18
Nekilnojamasis turtas. | Lukas Balandis/BNS

Kosmines aukštumas pasiekusios būstų kainos susidūrė su sąskaitų už elektrą šoku, karo realybe ir gresiančia ekonomine krize. Rodos, kad būstai turėtų pigti, tad ne vienas gali pradėti galvoti apie galimybę pagaliau įsigyti namus už „žmonišką“ kainą. Tačiau būti pernelyg optimistiškiems nereikėtų.

Antradienį vykusioje pasaulio ir Lietuvos makroekonominėje apžvalgoje vyriausioji bendrovės „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė teigė, kad infliacijai kylant iki rekordinių aukštumų centriniai bankai yra priversti didinti palūkanų normas, o to pasekmės matomos jau dabar. Šalyje bankai nebeskuba teigiamai vertinti klientų mokumo prieš imant kreditus, o geri laikai nekilnojamajam turtui įsigyti kelia tik sentimentus.

Pabrėžtas ir tiesioginis dabar patiriamos energetinės rinkos suirutės dėl Rusijos karo Ukrainoje ryšys su rekordiniu infliacijos paūmėjimu ir pakilusiomis palūkanų normomis.

Kainų kilimą itin paskatino energetikos šokas, mat veikiausiai nėra nė vienos prekės ar paslaugos, kurios sąnaudų struktūroje nefigūruotų dujos, degalai, šildymo komponentai bei kiti energetikos nešėjai.

Į plika akimi matomą kainų kilimą reaguoti netrunka ir Europos Centrinis Bankas, o tai pajausti šiandien gali kiekvienas, svarstantis apie naujo būsto įsigijimą bei būsto ar kitokios paskolos ėmimą.

„Buvęs Europos Centrinio Banko vadovas yra pasakęs, kad infliacija yra kertinis kelrodis, kompasas jų pinigų politikai vykdyti, o šiuo atveju kompasas rodo rimtą problemą. Centriniai bankai yra priversti imtis tradicinių pinigų politikos priemonių, kad infliaciją pažabotų, ir didina palūkanų normas“, – kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Palūkanų normos paveiks ir kreditavimą

Iškilę finansiniai sunkumai kelia nemažai klausimų ir apie tolimesnes kreditavimo galimybes Lietuvoje. Juolab kad dar prieš Rusijos karą Ukrainoje šalies lygiu suteikiamų kreditų skaičius augo itin sparčiai.

Tačiau dalyti teigiamų prognozių ekonomistė neskuba.

„Finansų sektoriui šiuo metu yra gerokai daugiau iššūkių dėl mano minėtų krizinių impulsų ekonomikai, nes, kaip žinoma, kai yra ekonomikos lytėjimas ir sąnaudų labai didelis išaugimas, tuomet itin padidėja ir klientų rizika. Čia labiau kalbu apie įmones, kur išties yra labai sunku vertinti, ar ta įmonė, tas klientas, išliks mokus ir sugebės įgyvendinti savo įsipareigojimus. Tokio spartaus kreditavimo, kokį stebėjome pernai ir prieš Rusijos karą Ukrainoje, tikrai nebus, nes bankai turi įvertinti rizikos lygį, o jis dabar yra padidėjęs“, – situaciją įvertino I. Genytė-Pikčienė.

Vis dėlto specialistė įžvelgia ir gerąją istorijos pusę – banke sukauptų indėlių kiekis nuteikia pozityviai. I. Genytė-Pikčienė teigia, kad ekonominį išbandymą lietuviai pasitinka sveikose pozicijose, nes ne tik įmonės, bet ir gyventojai turi finansinių atsargų, o krizių laikotarpiu tam tikri „finansiniai“ lašinukai nepamaišys.

Kokias taisykles nekilnojamojo turto rinkai diktuoja kylančios palūkanų normos?

Kreditavimo galimybėms tampant sudėtingesnėmis nekilnojamojo turto kainos išaugo kone penktadaliu. Kyla klausimas, ar gyventojai gali tikėtis palankesnių nekilnojamojo turto kainų.

Ekonomistė I. Genytė-Pikčienė sako, kad išaugusios statybinių medžiagų kainos ir sumažėjęs užsakymų skaičius statybos sektorių apskritai stato į ne tokią ir malonią situaciją.

„Nekilnojamojo turto rinka pernai išgyveno euforinį epizodą. Paklausa buvo labai įsisiautėjusi, gyventojai ypač stipriai pirko nekilnojamąjį turtą ne tik gyvenimui, bet ir investiciniams tikslams. Dabar vangesnės ekonomikos raidos laikotarpį mes pasitinkame su nekilnojamojo turto kainomis, kurios kyla penktadaliu. Statybos kompanijos yra atsidūrusios gan sudėtingoje situacijoje, nes žaliavos bei tarpinio vartojimo prekės statyboms yra pabrangusios netgi apie 17 proc. Vėlgi visa tai vyksta tiek dėl vadinamojo pandemijos šleifo, tiek dėl patiriamo energetikos šoko“, – pasakoja specialistė.

Ne tik pabrangusios statybinės sąnaudos, bet ir pasikeitę gyventojų bei investuotojų lūkesčiai byloja apie gerokai vangesnę paklausą nekilnojamojo turto rinkoje. I. Genytė-Pikčienė priduria, kad turimų užsakymų skaičius statybų sektoriuje yra susitraukęs, mat tokiais neapibrėžtais kylančių palūkanų normų laikais būsto pirkimas taptų grandioziniu sprendimu, todėl pirkėjai lieka santūresni.

Tačiau pastebima, kad būsto nuomos rinkos kainų šuolis pamažu turėtų kristi.

„Šiais metais labai sparčiai kilo ir būsto nuomos kainos, tą situaciją paaštrino plačiai atvertos Lietuvos gyventojų durys ukrainiečiams imigrantams, pabėgėliams nuo karo. Šitas poreikis slopsta, pabėgėliams atsitraukiant atgal į savo tėvynę nekilnojamojo turto nuomos rinka atgauna tam tikrus sveikatos ženklus. Kad trūkumo nėra, kalba ir rinkos tarpininkai, tad tikriausiai būsto nuomos kainos įsivažiavimas netruks pradėti kristi“, – prognozėmis dalijosi I. Genytė-Pikčienė.

Kada galima tikėtis palūkanų normų kritimo?

Ekonomistė I. Genytė-Pikčienė teigia, kad lėtėjant ekonominiams procesams ir gyventojams stengiantis labiau taupyti kainoms kilti žibalo nebelieka. Vis dėlto palūkanų normos dar kils, tačiau kitąmet prognozuojama Vokietijos ekonomikos recesija gali sukelti reikšmingą infliacijos mažėjimą.

„Tokios aukštos infliacijos lygis yra laikinas. Prognozuojama, kad Vokietijos ekonomika kitąmet patirs recesiją, o tokiu atveju kainos augs gerokai lėčiau. Bus priartėta prie Europos Centrinio Banko tikslinio 2 proc. kainų augimo lygio ir tokiomis aplinkybėmis nebus jaučiamas spaudimas kelti palūkanų normas. Šiandien reikia suvokti, kad tai yra energetinio karo dalis, kad tai yra laikinas dalykas. Tai nėra vidaus ekonomikos raidos pasekmė, o daugiau importuoto šoko poveikis, kurį turime ištverti, kol šiame kare mokame tik pinigais, o ne krauju ir gyvybėmis“, – teigė specialistė.

ALFA.TV REKOMENDUOJA
Straipsnio komentarai (2)
 .

Viskas gali apsiversti: ne lietuviai pirks namus Ispanijoje ir Graikijoje, o pietų europiečiai kelsis į Lietuvą
Verslo naujienos | 5 min.
Ekspertai mano, kad ECB toliau mažins palūkanas: tai skatina D. Trumpo politika
Finansai ir investavimas | 2 min.
Ketvirtas kartas nemeluoja? Gedimino prospekto buto aukcionas vėl be pirkėjų
Nekilnojamasis turtas | 3 min.
Degalų akcizų didinimas „neveikia“ – vežėjai užsipila užsienyje, o valstybė nesurenka planuotų biudžeto pajamų
Transportas | 6 min.
D. Trumpas atsitraukė, bet nekapituliavo – verslas vis dar negali tikėtis stabilumo ir ramesnio gyvenimo
Verslo naujienos | 5 min.
Muitų karai ir atpigusi nafta lėtins infliaciją Lietuvoje
Komentarai | 4 min.
J. Powellas: dėl JAV muitų gali padidėti infliacija, sulėtėti ūkio augimas
Pasaulis | 2 min.
D. Trumpas meluoja ir gudrauja, o jo prekybos karo strategija – labai rizikinga: gali visą pasaulį nugramzdinti į chaosą
Verslo naujienos | 9 min.
Sparčiai mažėjant naujo būsto pasiūlai, kainų šuolis šiemet gali siekti dviženklį skaičių
Nekilnojamasis turtas | 6 min.
Artėja laidotuvės? Šiuolaikinę Rusiją gali ištikti panaši katastrofa, kokia sužlugdė Sovietų Sąjungą
Verslo naujienos | 10 min.
Prezidentas: NT mokestis nuo 20 tūkst. – neadekvatu, dėl cukraus mokesčio galima susitarti
Politika | 2 min.
Švedija dega raudoną šviesą palūkanų mažinimui
Finansai ir investavimas | 2 min.
Verslas kritikuoja mokesčių pertvarką – Vyriausybės siūlomos priemonės padarys daugiau žalos, negu suteiks naudos
Verslo naujienos | 5 min.
Augs ne tik BVP, bet ir infliacija
Lietuva | 2 min.
Vasarį vidutinė metinė infliacija sudarė 1,2 proc.
Lietuva | 2 min.
Vartotojų lūkesčiai: estų nuotaikos – dugne, lietuvių – vis dar optimistinės, bet daugėja netikrumo
Verslo naujienos | 6 min.
Pardavęs nekilnojamąjį turtą, VDU investuos į naujo bendrabučio statybas ir laboratoriją
Lietuva | 2 min.
ECB vėl apkarpius bazines palūkanas, ekspertai šiemet tikisi dar 2 mažėjimų
Finansai ir investavimas | 2 min.
ECB šeštą kartą nuo 2024 m. vidurio apkarpė bazinę palūkanų normą
Verslo naujienos | 2 min.
Degalų akcizai brangina statybas – tiekėjai praneša apie didinamas stiklo, medienos, kitų medžiagų kainas
Verslo naujienos | 5 min.