Naujienų kanalas „Euronews“ teigia, kad Lietuva yra viena iš trijų Europos Sąjungos (ES) šalių, kuriose galioja visiškas draudimas rūkyti automobilių salonuose.
Iš tikrųjų Lietuvoje rūkyti automobiliuose, jeigu kartu nevyksta vaikai ir nėščios moterys, nedraudžiama – tokių iniciatyvų būta, tačiau joms nepritarta.
Beje, siūlymai visiškai drausti rūkymą transporto priemonėse buvo grindžiami ne sveikatos, o eismo saugumo sumetimais, mat rūkymas, kaip ir kiti pašaliniai veiksmai, atitraukia vairuotojo dėmesį.
Prieš kelerius metus Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlė teisinį reguliavimą, pagal kurį vairuotojams būtų draudžiama atlikti bet kokius su transporto priemonės vairavimo ar jos įrangos valdymu nesusijusius veiksmus, tarp jų rūkymą, tačiau šioms nuostatoms tuo metu nebuvo pritarta.
„Šiuo metu Kelių eismo taisyklėse galioja nuostata, kad vairuotojai turi vengti bet kokių su transporto priemonės vairavimu nesusijusių veiksmų“, – teigia VRM.
Draudžia dėl žalos sveikatai
Kaip Alfa.lt informavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), šiuo metu Lietuvoje rūkyti (vartoti tabaką, tabako gaminius, su tabako gaminiais susijusius gaminius) draudžiama transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų arba nėščių moterų.
2015 m. liepos 3 d. įvestą draudimą reglamentuoja Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatos.
NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Gintaras Karanda teigia, kad draudimas pirmiausia taikomas saugant nepilnamečius ir nėščiąsias nuo žalingo pasyvaus rūkymo poveikio.
Pasyvus rūkymas yra pavojingas, ypač vaikams. Kai kas nors rūko cigaretę, didžioji dalis dūmų nepatenka į plaučius; jie patenka į orą ir visi šalia esantys gali juos įkvėpti.
Žmonės, kurie reguliariai kvėpuoja pasyvų rūkymą, dažniau serga tomis pačiomis ligomis kaip rūkaliai, įskaitant plaučių vėžį ir širdies ligas.
Nėščios moterys, pasyviai veikiamos dūmų, taip pat yra labiau linkusios patirti priešlaikinį gimdymą, o jų kūdikiams gresia mažo svorio ir staigios kūdikių mirties sindromo rizika. Vaikai yra ypač pažeidžiami šeimos automobiliuose, kur pasyvus rūkymas gali pasiekti pavojingą lygį net atidarius langus.
G. Karanda teigė, kad tabako dūmai išskiria daugiau nei 5 tūkst. cheminių medžiagų ir daugelis iš jų yra kenksmingos. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasyvus rūkymas, kai rūkančiojo iškvėptus tabako dūmus įkvepia kitas asmuo, kasmet pražudo apie 600 tūkst. žmonių.
„Pasyvus rūkymas gali sukelti plaučių vėžį, širdies ligas ir insultą. Trečdalis pasyvaus rūkymo aukų yra vaikai, kurie dažnai priversti kvėpuoti tėvų iškvėptais tabako dūmais. Jie dažniau skundžiasi užsitęsusiu kosuliu, padidėja kvėpavimo takų ligų galimybė, rizika susirgti protiniais ir elgesio sutrikimais. Pasyvus rūkymas taip pat pavojingas nėščioms moterims – įkvėpti dūmai gali kelti rimtą pavojų kūdikiui nėštumo metu ir po gimdymo. Tyrimai rodo, kad vaikai gerokai dažniau pradeda rūkyti patys, jei turi rūkančių šeimos narių arba gyvena su rūkančiais žmonėmis“, – teigė G. Karanda.
NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas kartu pabrėžė, kad pasyvaus rūkymo rizika ir su juo susijusios pasekmės išlieka ir įkvėpus kaitinamojo tabako ar elektroninių cigarečių dūmus ar garus.
Draudžia, bet nekontroliuoja?
Šiuo metu nėra galimybės išsiaiškinti, ar draudimas rūkyti automobiliuose pasiteisina, nes duomenys apie pažeidėjus, rūkančius automobilių salonuose prie vaikų ir nėščių moterų, nėra renkami.
Kad Lietuvos policijos Eismo įvykių informacinės sistemos kaupiamoje statistikoje informacija apie minimus pažeidimus nėra renkama, Alfa.lt patvirtino Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė.
Pasak jos, tokie pažeidimai patenka į bendrą statistiką pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 492 straipsnį „Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas, pastatų (butų) arba patalpų savininkams ar kitų daiktinių teisių turėtojams nustatytų reikalavimų nevykdymas“.
Policijos duomenimis, pagal minėtą straipsnį Administracinių nusižengimų registre 2022 m. buvo užfiksuoti 1992 nusižengimai, o per šių metų septynis mėnesius – 1860 nusižengimų.
Už šiuos pažeidimus numatoma atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 50 iki 90 eurų.
R. Liutkienė neatsakė, ar kelių policija susiduria su sunkumais gaudydama rūalius, pavyzdžiui, jei išmeta nuorūkas per automobilio langą, ar išvengia atsakomybės nepavykus įrodyti nusižengimo.
Svarbiausia – siunčiama žinia
Sveiktos apsaugos ministerija (SAM) Alfa.lt aiškino, kad minimos nuostatos priimtos, siekiant apsaugoti nuo kenksmingų dūmų nėščiąsias ir vaisius bei asmenis iki 18 metų.
„Kaip ir daugelio įstatyminių draudimų nuostatų, visų pirma yra svarbi visuomenei siunčiama žinutė, kaip visuomenės siekiamo elgesio norma. Šiuo klausimu svarbu pasitikėti visuomenės supratimu ir sąmoningumu, nuo jų priklauso ir draudimo efektyvumas. Pastebėję pažeidimą, gyventojai gali informuoti policiją, nors kartais ir pareikšta pastaba gali būti tokia pat veiksminga, kaip už pažeidimą numatyta atsakomybė“, – teigiama SAM atsiųstame komentare.
Plėsti draudimo neplanuoja
Alfa.lt paprašė eismo saugumo ir sveikatos formavimo politikos sritis kuruojančias Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos ministerijas pakomentuoti, ar jos pritartų siūlymams visiškai drausti rūkyti automobiliuose, kaip tai šiuo metu daroma, pavyzdžiui, Italijoje.
„Istoriškai Susisiekimo ministerija niekada nekuravo „rūkymo automobiliuose klausimų“. Tai yra viešosios tvarkos reguliavimo dalykas“, – atsakė Susisiekimo ministerija.
Policijos atstovė J. Liutkienė teigė, kad Lietuvos kelių policijos tarnyba tokio draudimo išplėtimo reikalingumo nesvarstė.
„Nors rūkymas vairuojant gali turėti neigiamos įtakos ir eismo saugumui (blaškyti dėmesį; cigarečių pelenai gali užkristi ant sėdynės ar drabužių ir taip vairuotoją atitraukti nuo eismo stebėjimo ir pan.), iš esmės šis draudimas nukreiptas į vaikų ir nėščių moterų sveikatą“, – teigė ji.
Rūkymas ir žmogaus teisės
SAM redakciją informavo, kad šiuo metu klausimas dėl visiško draudimo rūkyti automobilių salonuose nėra svarstomas.
„Sveikatos požiūriu neabejotina, kad kuo daugiau būtų vietų, laisvų nuo kenksmingų dūmų, tuo aplinka būtų sveikesnė. Tačiau, svarstant šį klausimą, turėtų būti detaliai įvertinti teisės kvėpuoti kenksmingais dūmais neužterštu oru, žmogaus teisių, asmeninės nuosavybės teisės ribų, priemonės pagrįstumo ir proporcingumo, visuomenės poreikių ir sąmoningumo aspektai“, – pabrėžė ministerija.
SAM specialistai atkreipė dėmesį, kad keičiant tabako vartojimo įpročius itin svarbi yra visuomenės branda.
Kur draudžiama rūkyti?
Lietuvoje galioja draudimas rūkyti visose švietimo, socialinių paslaugų įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose, taip pat darbo vietose, esančiose uždarose patalpose.
Draudimas vartoti tabako gaminius taikomas bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiose gyvenamosiose patalpose, viešajame transporte, restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose ir lošimo namuose.
Administracinė atsakomybė gresia ir asmenims, jeigu jie rūkytų dengtose viešojo transporto stotelių vietose, vaikų žaidimo aikštelėse, lauke vykstančių sporto varžybų ar kitų lauke vykstančių renginių metu, išskyrus rūkymui skirtas vietas.
Valdant valstiečiams uždrausta rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
Butų arba patalpų savininkams įstatymo reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą nuo 30 iki 60 eurų, pakartotinas nusižengimas – nuo 60 iki 120 eurų.
„Euronews“ riktas dėl Lietuvos
„Euronews“ klaidingai rašo, kad rūkymas automobiliuose visiškai uždraustas tik trijose ES šalyse, tarp jų Lietuvoje.
Kanalo interneto svetainėje teigiama, kad 11 ES šalių rūkymas automobiliuose draudžiamas iš dalies, 13 ES valstybių narių tokio draudimo nėra. O Vokietija planuoja iš dalies uždrausti rūkyti automobiliuose, kad nuo žalingo poveikio apsaugotų vaikus ir nėščias moteris.
Pasak portalo, rūkymą kontroliuojantys įstatymai Europos šalyse skiriasi, bet egzistuoja trys pagrindinės rūkymo automobiliuose reguliavimo praktikos: šalys netaiko draudimo, draudžia iš dalies arba visiškai.
„Euronews“ remiasi Europos nevyriausybinių organizacijų koalicijos „Partnerystė be dūmų“ („Smoke Free Partnership“, SFP) teikiamais duomenimis, pagal kuriuos nuo 2022 m. rūkymas automobiliuose yra visiškai uždraustas tik trijose ES šalyse. Tai esą Italija, Latvija ir Lietuva.
SFP teigia, kad pastarąjį dešimtmetį išpopuliarėjo daliniai draudimai rūkyti automobiliuose.
Dažniausiai draudžiama rūkyti automobiliuose, kuriuose yra vaikų iki 18 metų. Tokį draudimą taiko Austrija, Belgija, Kipras, Suomija, Prancūzija, Graikija, Airija, Liuksemburgas, Malta, Slovakija ir Slovėnija. Rūkymas automobiliuose taip pat iš dalies uždraustas ES nepriklausančioje Jungtinėje Karalystėje.
Kai kuriose ES šalyse draudimas rūkyti automobiliuose taikomas, kai salone yra jaunesni nei 18 metų vaikai. Liuksemburge amžiaus riba yra 12 metų, Suomijoje – 15 metų, Kipre – 16 metų. Be to, Airijoje draudžiama rūkyti automobiliuose, jei kartu važiuoja nėščia moteris.
Rūkyti automobiliuose leidžiama 13 ES valstybių narių. Tokio draudimo netaiko Bulgarija, Kroatija, Čekija, Danija, Estija, Vokietija, Vengrija, Nyderlandai, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Ispanija, Švedija, taip pat ES nepriklausančios Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Islandija, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Norvegija, Serbija, Šveicarija ir Ukraina.
Įvairiomis kalbomis transliuojantis televizijos naujienų kanalas „Euronews“ sukurtas 1993 m. ir transliuoja žinias visam pasauliui iš europinės perspektyvos. Trečdalį kanalo biudžeto sudaro ES lėšos.
Nuo 2023 m. „Euronews“ daugiausia transliuoja iš savo būstinės Lione, Prancūzijoje, bet kartu išlaiko biurus Atėnuose, Briuselyje, Berlyne, Budapešte, Luandoje, Dubajuje, Paryžiuje, Londone, Johanesburge ir Singapūre.
ES iš dalies finansuojama „Euronews“ naujienas teikia daugiau kaip 400 mln. namų 160 šalių.