Pasibaigus valstybės pagalbai nuo karantino apribojimų labiausiai nukentėjusioms įmonėms gali prasidėti tam tikra bankrotų banga, labiausiai tikėtina paslaugų sektoriuje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.
Pablogėjusią paveiktų įmonių finansinę būklę ir su tuo susijusius ekonominius padarinius Lietuvos bankas įvardija kaip vieną iš dviejų rizikų finansiniam stabilumui.
Anot G. Šimkaus, bankrotų sumažėjimą pernai, palyginti su 2019 metais, lėmė įstatymai, leidžiantys neinicijuoti bankrotų karantino metu, bei valstybės pagalba nukentėjusiems verslams.
„Vis dėlto tikėtina, kad tam tikro mąsto bankrotų bangą matysime pasibaigus šioms priemonėms ir bankrotų lygis bent trumpuoju laikotarpiu gali atsitatyti iki ankstesnį lygį, o nemažą dalį tokios bangos galėtų sudaryti su paslaugų sektoriumi susijusių įmonių bankrotai“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė G. Šimkus.
Pasak jo, jei išsipildytų toks scenarijus, galėtų padidėti ir namų ūkių kreditų rizika, tačiau ją galėtų subalansuoti mažėjantis bendras nedarbo lygis.
Rizikos dėl šių įmonių bankrotų taip pat galėtų kilti ir su jomis artimus saitus turinčioms kitoms bendrovėms, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Anot jo, faktas, kad bankrotų per krizę mažėja, „eina prieš intuiciją“, tačiau dėl bankrotų neapibrėžtumas vis dar lieka, nes daug verslų tebėra palaikomi valstybės paramos.
„Gali būti, kad pasibaigus pagalbai jie susidurs su sunkumais tęsti veiklą“, – perspėjo G. Šimkus.
Valstybės kontrolė balandžio pabaigoje skelbė, kad pernai bankrotų sumažėjo 51 proc. Tačiau institucija taip pat neatmetė, kad pasibaigus valstybės pagalbai, bankrotų gali padaugėti.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama