Tik kas antroje Lietuvos įmonėje dirba pensinio ar artimiausiais metais pensinio amžiaus sulauksiantys darbuotojai.
Toks darbdavių požiūris į senjorus paaiškėjo analizuojant Užimtumo tarnybos atliktą apklausą: kad įmonėje dirba 50–60 metų darbuotojai, nurodė 51 proc. apklaustųjų.
Didesnėse įmonėse ir įstaigose dirba daugiau vyresnio amžiaus darbuotojų. Tai konstatavo 84 proc. darbdavių, kurių įmonėse personalas viršija 250 dirbančiųjų.
Tačiau tik kas trečia maža įmonė (iki 10 darbuotojų) nurodė, kad dirba tokio amžiaus žmonės.
Viešojo valdymo, vandens tiekimo, nuotekų valymo ir atliekų tvarkymo, švietimo, elektros, dujų ir garo tiekimo veiklos sektoriuose veikiančių įmonių trys ketvirtadaliai ir daugiau darbdavių teigė turintys darbuotojų, kurie jau yra pensinio amžiaus arba toks sukaks artimiausiais metais.
Beveik du trečdaliai šių darbdavių – sveikatos priežiūros ir socialinio darbo, žemės ūkio, apdirbamosios gamybos sektoriuose.
Vyresnio amžiaus darbuotojų mažiausiai dirba tarp informacijos ir ryšių (nesiekia ketvirtadalio), finansinės ir draudimo bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (trečdalis) įmonėse.
63 proc. darbdavių, turinčių priešpensinio amžiaus darbuotojų, nurodė, kad pensinio amžiaus sulaukę žmonės greičiausiai liks dirbti organizacijoje.
Ketvirtadalis garantavo, kad tikrai liks dirbti – su jais iš anksto suderintos darbo sąlygos sulaukus pensinio amžiaus. Daugiausia tokių darbdavių – viešojo valdymo sektoriuje, meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo, nekilnojamojo turto operacijų, finansinės ir draudimo veiklomis užsiimančiose įmonėse.
Atsisveikinti su pensijos sulaukusiais darbuotojais ketina kas aštuntas (12 proc.) darbdavys. Daugiausia tokių įmonių – informacijos ir ryšių sektoriuje (22 proc.).
Darbdaviai dažnai teigia, kad darbuotojo žinios ir įgūdžiai yra svarbiausi, tačiau tik 45 proc. jų, turinčių pensinio ir priešpensinio amžiaus darbuotojų, teigė, kad reikalinga tokių darbuotojų patirtis.
Pernai vyresnių kaip 50 metų amžiaus asmenų įdarbinta 2,4 proc. daugiau nei 2022 m. – iš viso 50,2 tūkst. tokio amžiaus asmenų sugrįžo į darbo rinką.
Vyresnių kaip 60 metų žmonių įdarbinimas augo labiau – 6,9 proc. Užimtumo tarnybai tarpininkaujant įsidarbino 11,5 tūkst.